Usuwanie tatuażu

LASEROWE USUWANIE TATUAŻU - najczęstsze pytania

Ile kosztuje laserowe usuwanie tatuażu?

Każdy klient otrzymuje ode mnie indywidualną wycenę, ponieważ wpływa na nią wiele czynników, jak wielkość czy skomplikowanie tatuażu.

Przykładowe ceny znajdziesz w zakładce Cennik.

Standardowe ceny zaczynają się od 300 PLN za jeden zabieg, a sięgają maksymalnie 1500 złotych za jeden zabieg.

Jaką część ciała można poddać zabiegom?

Niemal każdą! Wyjątkami są oczodoły i powieki oraz miejsca intymne.

Ile trwa usuwanie tatuażu?

Zabiegi są szybkie, czas trwania zależy od powierzchni poddawanej działaniu lasera i skomplikowaniu wzoru tatuażu.

Napis wielkości 5 cm2 w jednolitym kolorze zajmie około 1 minuty. Napis tej samej wielkości, ale o różnych kolorach może zająć około 5 minut. Tempo możemy też dostosować do Twoich wymagań, ponieważ strzały lasera wykonuję w przedziale od 1 na sekundę do 10 na sekundę.

Pierwszy zabieg trwa dłużej ze względu na wstępne formalności i wyjaśnienie zasad bezpieczeństwa, to też najczęściej moment, w którym pojawiają się dodatkowe pytania, na które zawsze chętnie odpowiadam!

Usunięcie tatuażu może zająć nawet rok lub dłużej - zależnie od częstotliwości zabiegów i bardzo wielu czynników, jak na przykład użyty tusz, technika wykonania, stan skóry czy zdolności regeneracyjne Twojego organizmu.

Czy można całkowicie usunąć tatuaż?

To najczęstsze pytanie i niestety nie jest proste. Usunięcie tatuażu można bowiem różnie rozumieć: pod względem estetycznym oraz technicznym.

Technicznie, nie można całkowicie usunąć tatuażu przy użyciu dowolnej metody - jedynie chirurgiczne wycięcie skóry daje 100% efekt, jest za to inwazyjne, wymaga długiej rekonwalescencji i niemal zawsze pozostawia blizny.

Natomiast pod względem estetyki można powiedzieć, że da się to osiągnąć. Maksymalny efekt, jaki można osiągnąć przy użyciu najlepszych dostępnych metod (w tym moich), to 95-99% usuniętego tuszu. Oznacza to, że po tatuażu pozostaje bardzo delikatny cień, którego najczęściej nie da się zauważyć lub da się dopiero po bardzo bliskich i dokładnych oględzinach skóry.

W przypadku lasera jest to związane z jego działaniem: wiązka UV trafia w tusz o określonym kolorze, a ponieważ z każdym zabiegiem jest go coraz mniej, należy zwiększać moc zabiegu. To powoduje, że w pewnym momencie docieramy do momentu, w którym zabieg wymagałby takiej mocy, która bardziej uszkadzałaby skórę, niż usuwała tatuaż.

Dlatego, biorąc pod uwagę za i przeciw, taką "resztkę" tuszu w skórze zdecydowanie lepiej pozostawić samą sobie, gdyż organizm i tak będzie ten tusz usuwał dalej. Tym bardziej, że przez 3 miesiące od zabiegu skóra wciąż "pracuje", więc zabieg ma jeszcze wpływ na tatuaż.

Można powiedzieć, że laserem doprowadzamy tatuaż do stanu, w którym ciało samodzielnie i względnie szybko poradzi sobie z jego usunięciem. Oszczędzamy skórze tym samym 20, 30 czy nawet więcej lat pracy i zostawiamy jej najprostszą część do wykonania.

Ilu zabiegów potrzeba do usunięcia tatuażu?

Statystycznie potrzeba około 6-8 zabiegów do usunięcia tatuażu, a około 4-6 do jego mocnego rozjaśnienia przygotowującego tatuaż na tzw. cover (czyli przykrycie starego tatuażu nowym).

Jednak nie jest to możliwe do przewidzenia, co szczególnie widać po zabiegach, jakie przeprowadzam - rekordziście wystarczył jeden zabieg na wielokolorowym tatuażu aby pokryć go nowym, a w przypadku usuwania udało się to najszybciej w ciągu 3 zabiegów. Z drugiej strony, zdarza się, że zarówno tusz jak i organizm nie reagują wybitnie na zabiegi, przez co potrzeba czasem nawet 10 zabiegów do usunięcia.

Każde ciało i skóra są inne, inaczej reagują na dowolne czynniki zewnętrzne czy wewnętrzne, posiadają różne uwarunkowania. Nawet istniejące choroby również mogą mieć wpływ na skomplikowany proces immunologiczny, jakim jest usuwanie tatuażu przez ciało. Ogromne znaczenie ma też technika i jakość wykonania czy użyty tusz.

Jest mimo tego kilka wyznaczników, które statystycznie pozwalają stwierdzić czy tatuaż będzie łatwiejszy czy trudniejszy do usunięcia:

Jak często należy powtarzać zabiegi usuwania tatuażu?

Standardowo należy odczekać od 6 do 8 tygodni między zabiegami. Na ten czas ma jednak wpływ bardzo wiele czynników, na przykład stan skóry po zabiegu, przebieg gojenia, tempo z jakim organizm usuwa tusz.

W przypadku delikatnej metody jest to 4 do 6 tygodni, a w przypadku bardzo mocnej - 8 do 10 tygodni. Zazwyczaj przerwy trwają od 6 do 7 tygodni. Metody usuwania tatuażu opisuję poniżej.

Czy usuwanie tatuażu boli?

Tak, zabiegi usuwania tatuażu niestety nie należą do przyjemnych. Jest to uczucie inne, niż tatuowanie - miejscowe, silniejsze, ale jednorazowe (nie "strzela" się dwa razy w to samo miejsce podczas jednego zabiegu).

Poziom bólu jest opisywany różnie: ja sam porównuję go do strzału w skórę z dużej gumki recepturki. Nie jest to uczucie palące, mające więcej wspólnego raczej z punktowym "uderzeniem" wytwarzanym najprawdopodobniej przez ciśnienie, jakie powoduje rozpad tuszu pod skórą.

Czy można zastosować znieczulenie?

W żadnym wypadku nie powinno się stosować znieczuleń na własną rękę, również miejscowych, bez zgody lekarza.

W Laser Spot nie oferuję znieczuleń z bardzo ważnej przyczyny: powodują dużo częstsze powikłania po zabiegu oraz zauważyłem słabsze efekty usuwania.

Najpopularniejsze środki, bazujące na lidokainie, wymagają nałożenia ich na skórę i odczekania określonego czasu do rozpoczęcia zabiegu. Kolejną rzeczą jest skuteczność: ból wcale nie znika - jest nieco mniejszy, ale w dalszym ciągu się pojawia. Dodatkowo, środki te mają krótki czas działania, więc zdarza się, że przestają działać w trakcie zabiegu, co powoduje nagły skok bólu. To może przełożyć się na zasłabnięcie czy nawet omdlenie, a w konsekwencji niewykonanie zabiegu do końca.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie należy do przyjemnych, ale nie trwa długo, dlatego lepiej nie stosować znieczulenia, które prawdopodobnie wydłuży gojenie skóry i spowoduje konieczność wykonania dodatkowych sesji usuwania.

Biorąc pod uwagę zalety i wady oraz średni czas trwania zabiegu, środki takie niosą ze sobą zdecydowanie więcej negatywnych konsekwencji.

Jakie ślady zostawiają zabiegi? Jaki jest stan skóry po zabiegu?

Zdarza się, że nie powstają żadne ślady, ale zdarza się też, że występują strupki, bąbelki, czy siniaki.

Zabiegi zawsze wiążą się z ryzykiem wystąpienia takich powikłań. Moim zadaniem jest takie dobranie parametrów, żeby zmniejszyć to ryzyko do minimum - niestety nie ma możliwości tego przewidzieć ani uniknąć, ponieważ zależy to od tatuażu i Twojej skóry.

Laser pikosekundowy jest znacznie skuteczniejszy, niż starszy typ - nanosekundowy. Może przekazać więcej mocy na raz (lepiej usuwa tusz) a jednocześnie robi to o tysiąc razy krócej, bardzo zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań. Zdarza się, że początkowo nie ma żadnych śladów po zabiegach, ale z każdym tuszu jest coraz mniej - musimy więc zwiększać moc lasera, a to wpływa na szansę wystąpienia powikłań.

Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji po zabiegach, w tym unikanie słońca czy solarium przez minimum 4 tygodnie. Po zakończonych zabiegach i osiągnięciu odpowiedniego efektu, należy odczekać minimum 3 miesiące, aby wykonać w tym samym miejscu nowy tatuaż.

Dokładne wytyczne każdy klient otrzymuje bezpośrednio ode mnie po zabiegu oraz w formie PDF wysyłanego na email.

Czym jest tatuaż i dlaczego właśnie laser najlepiej go usuwa?

Tusz osadzony w skórze trzymany jest przez martwe białe krwinki (makrofagi), które wymieniają się co około 30 dni, dlatego z biegiem lat tatuaż się "rozmywa". To naturalny proces, który uruchamia się już od pierwszej sekundy po wbiciu igły z tuszem w skórę.

Makrofagi to komórki żerne, których celem w naszym organizmie jest, zgodnie z nazwą, zżeranie intruzów każdej maści. Tusz nie jest dla skóry niczym naturalnym, dlatego komórki te atakują go. Drobinki tuszu są jednak tak duże w porównaniu do makrofagów, że biedne białe krwinki po ich połknięciu "pęcznieją" i obumierają.

Kolejne makrofagi w normalnych warunkach zjadłyby swoich martwych kolegów, ale niestety w tym przypadku są zbyt małe. Dlatego co około 30 dni, stary makrofag usuwany jest częściowo przez nowy, który zajmuje w ten sposób jego miejsce. Proces ten trwa dekady, co skutkuje powolnym, ale nieubłaganym rozmywaniem się tatuażu.

Każdy makrofag, który zgodnie ze swoim przeznaczeniem obumiera po połknięciu tuszu, przyjmuje jego kolor. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom zabiegu, laser trafia w określone kolory tuszu, pozostawiając komórki niepokryte tuszem w spokoju.

Jak działa usuwanie tatuażu?

Laser rozbija makrofagi, które pochwyciły tusz, trafiając w jego określony kolor, co zawdzięcza się odpowiednim parametrom zabiegu.

Kolory to tak naprawdę światło odbite, które ma określoną długość (fali). Dla przykładu, długość fali barwy czerwonej to około 620-780 nm, a barwy fioletowej około 380-430 nm. Dlatego im więcej kolorów ma tatuaż, tym bardziej skomplikowany i dłuższy będzie zabieg.

Każdorazowo muszę dobrać odpowiednie parametry, dzięki którym wiązka lasera nagrzeje je drobinki tuszu w czasie kilku jednomilionowych części sekundy (kilka pikosekund - stąd nazwa lasera). To powoduje ich rozpadnięcie się, a w konsekwencji ułatwienie organizmowi usunięcie drobinek tuszu, które zostały podzielone na znacznie mniejsze części.

Dokładnie tak, jak można by sobie wyobrazić, łatwiej komórkom usunąć wiele malutkich drobinek, niż jedną wielką, która przekracza ich możliwości. Dlatego lubię mówić, że tym zabiegiem ułatwiamy skórze pracę, bo wykonujemy w ciągu kilku minut pracę, na którą ona potrzebowałaby kilku czy nawet kilkunastu lat.

Jakie metody usuwania tatuażu są dostępne?

Ze względu na doświadczenia i obserwacje tatuaży moich klientów, wypracowałem trzy metody usuwania tatuażu: zasada działania jest taka sama, różnią się natomiast szybkością, mocą, odstępami między zabiegami i odmiennymi zaleceniami pielęgnacyjnymi. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego nie ma żadnej uniwersalnej metody.

Są to początkowe założenia, które zawsze należy dostosować do konkretnego tatuażu, dlatego nie są to sztywne wytyczne, a raczej dopasowanie do oczekiwań każdego klienta z osobna, jego planów czy efektów, jakie chce osiągnąć.

Nie w każdym przypadku można zastosować metodę delikatną, ale polecam ją szczególnie tym, którzy nie mieli jeszcze takich zabiegów, którzy nie mają presji czasu lub którzy nie mogą sobie pozwolić na trudniejszy okres gojenia skóry po zabiegu.


Metoda delikatna:

Zalety:

Wady:


Metoda standardowa:


Metoda mocna:

Zalety:

Wady:

Usuwanie tatuaży Katowice - Laser Spot
Usuwanie tatuażu Katowice - Laser Spot
Usuwanie tatuaży Katowice - Laser Spot
Laserowe usuwanie tatuażu Katowice - Laser Spot
Laserowe usuwanie tatuaży Katowice - Laser Spot
Usuwanie tatuażu Katowice - Laser Spot

Masz pytania? Napisz do mnie!

laserspotkatowice@gmail.com

Sprawdź moje social media!

InstagramFacebookTikTok